Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4867
Life Quality Coaching | Life Quality Coaching

Life Quality Coaching

utworzone przez | Lip 25. 2015 | Jakość Życia, Zmiana

Jakość naszego życia zależy od subtelnej równowagi pomiędzy stanem relacji w jakich jesteśmy, tym jak się fizycznie czujemy, czy mamy satysfakcjonującą pracę, dość pieniędzy czy czasu na relaks i rozwój. Prawdopodobnie dla każdego z nas oznacza to coś innego. Można też patrzeć na jakość życia jak na trzy, schodzące coraz głębiej, warstwy.

Na powierzchni mamy do czynienia z przyjemnością – to ta warstwa jakości życia, która jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Zdrowo się odżywiam, dbam o swoje ciało, miło spędzam czas. Żeby czerpać przyjemność, nie muszę się nadmiernie koncentrować czy też angażować swojej energii. Ryzyko związane z postrzeganiem jakości życia tylko przez ten pryzmat polega na tym, że stan ten jest ulotny i często zależny od sytuacji zewnętrznej, na którą nie zawsze mamy wpływ.

Trochę tego wpływu zyskujemy dotykając kolejnej warstwy – satysfakcji. Odczuwamy ją, gdy zrealizujemy swoje potrzeby, marzenia czy oczekiwania, a szczególnie mocno wtedy, gdy rezultaty naszych działań przekraczają pierwotne plany. W odróżnieniu od poprzedniej warstwy, działania, które przynoszą satysfakcję, nie zawsze muszą być przyjemne. Żeby osiągnąć satysfakcję często musimy wyjść poza strefę komfortu i podjąć dodatkowy wysiłek, by zrealizować cel. Za to nagroda, która następuje po, rekompensuje wcześniejsze trudy. Bo rozwój zaczyna się poza strefą komfortu.

I wreszcie warstwa trzecia, z greckiego zwana hubris, najgłębsza i najbardziej stabilna, to ona stanowi o jakości naszego życia. Umożliwia dowartościowanie siebie, ułatwia przystosowanie się do środowiska, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i w efekcie chroni przed lękami i depresjami. Hubris decyduje o trwałym dobrym samopoczuciu i zadowoleniu z życia. Stanowi siłę, która pomaga nam osiągać kolejne cele, akceptować zmiany i dostosowywać się do nich. W rezultacie wywołuje dumę i zwiększa poczucie osobistego bezpieczeństwa oraz pozwala optymistycznie patrzeć na świat, nadaje sens życiu. Rozwijanie postawy hubrystycznej to stałe poszerzanie granic samopoznania, przełamywanie barier i  tworzenie nowego.

​​Life Quality Coaching to podejście ukierunkowane na pracę ze wszystkimi aspektami naszej aktywności, które mają wpływ na jakość życia. Pracujemy więc z celami i wyzwaniami z poziomu satysfakcji, a kiedy jest taka potrzeba i konieczność – koncentrujemy się na umacnianiu fundamentu jakim jest hubris. LQ Coaching opiera się na metodach wywodzących się z psychologii procesu Arnolda Mindella, psychologii kognitywno-behawioralnej oraz modelu Co-Active Coaching. W praktyce oznacza to, że  relacja coachingowa skupiona jest na realizacji celów klienta, jednak z dużą uważnością na sygnały, które mogą skierować działania Klienta na nie dostrzegane do tej pory ścieżki. A gdy pojawiają się trudności czy nie wspierające przekonania, pracujemy nad uwolnieniem tkwiącej w nich energii, aby zyskać dodatkową, wspierającą siłę umożliwiającą skuteczną zmianę.