Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 4867
Wybór i zmiana zawodu | Life Quality Coaching

Wybór i zmiana zawodu

Sie 17. 2015 | Jakość Życia, Kariera

Dylemat wyboru kariery na jej początku czy też po latach w jednym zawodzie, to zawsze trudna decyzja. Na początku naszej kariery szukamy zawodu z nadzieją, że będzie on na całe życie. Czasami, faktycznie tak się zdarza. Doświadczenie wskazuje na to, że dzieje się tak kiedy podążamy za swoim talentem i pasją. Jednak nie wszyscy są świadomi swoich mocnych stron. Zdarza się też, że talent, którym dysponujemy nie jest ceniony w naszym otoczeniu i zamiast realizować się w nim, wybieramy pracę zgodnie z oczekiwaniami naszego otoczenia. No bo przecież, kto to słyszał żeby płacili za uprawianie hobby? Prawda? Przecież na hobby jest czas i miejsce po pracy.

Choć bywa, że ulegamy tej presji, to coś, w środku nam podpowiada, że przecież nie musi tak być. Przecież spotykamy w życiu ludzi, którzy spełniają się w swojej pracy i codzienne wyjście do pracy nie jest dla nich katorgą, ale o dziwo, sprawia im radość.

Czy i ja mogę osiągnąć taki stan? Oczywiście, że tak. Tyle tylko, że nie możesz liczyć na cud. Znalezienie pracy życia wymaga trochę wysiłku. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zidentyfikowanie swoich talentów, mocnych stron, pasji czy też zainteresowań. Jak to zrobić? Można po prostu próbować samemu robić listę swoich mocnych stron. Jednak dla wielu z nas jest to bardzo trudne zadanie. Może dlatego, że nie doceniamy tego co przychodzi nam łatwo, a zazwyczaj przychodzi nam łatwo to, co jest obszarem naszego talentu.U podłoża tej trudności mogą też leżeć zupełnie inne powody. Tak czy inaczej już na tym etapie przydaje się fachowe wsparcie. Doradca zawodowy czy coach kariery dysponuje szeregiem narzędzi pomagających  odkryć  mocne strony, które stanowią fundament do budowania satysfakcjonującej kariery zawodowej.

Jedną ze standardowych procedur procesu doradczego jest wywiad behawioralny, na podstawie tórego doradca jest w stanie zidentyfikować obszary będące zasobami Klienta. Te informacje są często uzupełniane testami preferencji czy też testami osobowości, które uzupełniają obraz i pozwalaja wybrać rodzaj pracy, który jest dopasowany do temperamentu i predyspozycji. Podczas procesu doradczego identyfikowane są również wartości, bo to one leżą u podstaw naszych zachowań i mają niezwykle istotny wpływ na to czy będziemy w stanie zrealizować wyznaczone cele zawodowe.